Протягом двох із половиною років російські окупанти цілеспрямовано знищують українську культуру, історичні пам'ятки та символи нашої ідентичності. За даними ЮНЕСКО, за цей час було знищено або пошкоджено 375 об'єктів культурної спадщини. Ще однією проблемою у сфері охорони пам'яток є низька ефективність чинного законодавства, спрямованого на захист культурної спадщини. Українські та міжнародні закони були створені в мирний час і не пройшли випробування реаліями повномасштабної війни.
Щоб обговорити ці та інші проблеми, сформувати план їх вирішення, а також поділитися досвідом України, Кримський інститут стратегічних досліджень спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України організували міжнародну конференцію «Захист культурної спадщини та протидія культурному стиранню у збройному конфлікті: нові виклики та досвід України».
Конференція була присвячена 70-річчю Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту та 25-річчю Другого протоколу 1999 року до Гаазької конвенції 1954 року.
Агресія Росії проти України, що розпочалася у 2014 році, а після 24 лютого 2022 року переросла у повномасштабну ескалацію, стала найбільшим викликом для галузі охорони пам’яток. Наразі в Україні немає безпечних місць для культурних цінностей, фактично всі без винятку категорії пам’яток перебувають під загрозою. Відрізняються лише рівні небезпеки, характер загроз та можливості національної української й міжнародної систем права реагувати на них. Саме ці питання та проблеми обговорювались на конференції.
На конференції виступили представники ЮНЕСКО, Офісу Генерального прокурора, МКІП, МЗС, Міноборони, Генерального штабу, а також низка міжнародних експертів: Dr. Michael Alejandro Delacruz, Ana Filipa Vrdoljak, Kristin Hausler, Andrzej Jakubowski та інші.
«Той масштаб руйнувань, який ми зараз фіксуємо у сфері культурної спадщини та культурних цінностей, є найбільшим після Другої світової війни. Саме тому ми об'єднали наші зусилля та досвід, щоб знайти нові інструменти й механізми для захисту культурної спадщини, адже вона надзвичайно важлива не лише з точки зору історії культури, а й з точки зору формування української ідентичності. Захист культурної спадщини України є надзвичайно важливим завданням, що має на меті збереження національної ідентичності та історичної пам'яті народу. В умовах сучасних викликів, зокрема збройного конфлікту з країною-агресором, охорона культурних цінностей набуває особливого значення», – зазначила Руслана Багінська, завідувачка сектору культури, молодіжної політики та спорту Біловодської військової адміністрації.